Sardinie

23. srpna 2007 v 11:14 |  Cestománie
Sardinie (italský název je Sardegna) je krásná perla Středomoří, středomořský ostrov (po Sicílii druhý největší). Leží na západ od Itálie, jižně od ostrova Korsika a na délku je dlouhý 267 km, na šířku 120 km, s celkovou rozlohou cca 24 000 km čtverečních. Povrch ostrova je mírně hornatý, ve středu Sardinie s nejvyšším vrcholem Punta Lamarmora (1834 m).
Východní část pobřeží Sardinie omývá Tyrhénské moře, které je částí Středozemního moře ležící mezi Apeninským poloostrovem a ostrovy Korsika, Sardinie a Sicílie. Sardinské pláže jsou velmi různorodé - široké písečné, malé zátočinky, oblázkové pláže nebo skalnaté útesy a všechny jsou krásné: mají barvu bílou, růžovou, žlutou, hnědavou... .v kombinaci s krásně křišťálově průzračnou vodou a ostrým sluncem hrají ve vodě neuvěřitelnými barvami modře a zeleně.

Zdejší pláže s křišťálovou vodou připomínající pláže Karibiku, jsou však barevnější a tyrkysová voda láká k potápění. Na určitých místech můžete vidět hejna volně žijících plameňáků (Porto Pino, Sinis), případně další vzácné ptactvo. Krajanů turistů a dovolenkářů zde potkáte Sardinie (Sardegna) poměrně málo, v odlehlejších místech (mimo hlavní sezónu) najdete místa téměř bez lidí - vnitrozemí se ne každému líbí, působí spíše opuštěným, divokým a vyprahlým dojmem.

Kromě pobřeží Costa Smeralda a města Alghera - které jsou hlavní "centra" prázdninového odpočinku - jsou zde porůznu rozesety vesničky s příjemnými obyvateli. Kromě hřejivého slunce, dlouhých pláží a malebných zátok však Sardinie nabízí mnohé kulturní zajímavosti a památky. Před 3000 lety odolávali Sardové nájezdům nepřátel v kamenných obranných věžích, které jsou zde k vidění dodnes. Jmenují se Nuraghy a údajně by jich zde mělo být až 7000 a výrazně utvářejí vzhled ostrova. Také fénický Tharros, sídliště z 8 století před naším letopočtem, později přestavěné Římany, dále mnoho románských kostelů a katedrála Santa Maria v mětsečku Alghero by neměly ujít pozornosti návštěvníků.
GALERIE FOTOGRAFIÍ Sardinie 2002
Sardinie má středomořské klima, je zde teplo a prší málo, v průměru jeden den v měsíci - to platí pro léto trvající od května do října. Zimy jsou mírné s většími dešťovými srážkami.
Hlavním městem je Cagliari ležící na jižním pobřeží ostrova.

Sardinie (Sardegna)Sardinie je od roku 1948 autonomní oblastí Itálie se zvláštním postavením a dále se dělí na čtyři provincie: Cagliari, Sassari, Oristano, Nuoro. Úředním jazykem je italština, 80 % obyvatel užívá kromě italštiny také sardinštinu.

Počet obyvatel: asi 1 650 000


Vízová povinnost pro české občany byla zrušena a od vstupu do EU (1. 5. 2003) by občanům ČR měl pro vstup stačit občanský průkaz, cestovat lze i na cestovní pas.

Více než 4000 let starou tradici má výroba sýrů, ovčích, kozích i kravských, nabídka je široká a kvalita velmi vysoká.
Nejznámějším sýrem je Pecorino Sardo. Je to ovčí sýr, který se produkuje z plnotučného ovčího mléka a nechává se zrát alespoň po dva měsíce, existuje i verze nezrajícícho (čerstvého) sýra.

Výtečná jsou i sardinská vína, údajně srovnatelná kvalitou s víny jižní Francie.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama